Beğen 0

Yüzmenin Vücuda Etkileri Nelerdir? / Yüzmenin Kaslar üzerinde Etkileri

Yüzmenin Vücut Kaslarına Etkileri Nelerdir?

Bu makalemizde yüzmenin insan vucuduna ve kaslarına olumlu veya olumsuz oluşturabileceği etkileri hakkında görüşlerimizi bildirecek ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Spor dalları arasında suyu sevenler için tercih edilebilecek en iyi seçeneğin yüzme olduğunu bilinmektedir. Sağlık açısından engel teşkil edebilecek herhangi bir rahatsızlığı olanlar dışında yüzme her yaş grubu için en faydalı spor dalıdır. Suyun verdiği sakinlik ruhunuza iyi gelebileceği gibi kaslar ve kemikler için ideal bir spor dalıdır.yuzmenin kaslara faydaları nedir

yuzmenin kaslara faydaları nedir  • Kas ve Eklem Rahatsızlığı Olanlar

Kronik olarak kas ve eklem rahatsızlığı olan kişiler, yüzmeyi spor dalı olarak tercih edebilirler. Eklemler yüzerken diğer spor dallarına göre daha az zorlanmaktadır. Su yapılan harekette eklemlere yüklenmeden kasları çalıştırmada çok etkilidir. Bu nedenle suyun içinde yapılan egzersizlerde sakatlanma oranları daha azdır. Yüzme eklemlerinde, kaslarında herhangi bir sağlık sorunu olan kişilere doktorlar tarafından önerilmektedir.


  • Esnek Olmayı Sağlar

Eklemler suda rahatladıkları için yüzme sporu yapanlar daha esnek olurlar. Bu yakaladıkları esneklik sayesinde her türlü hareketi kolaylıkla yapabilirler.


  • İnsan Psikolojisini Olumlu Etkiler

Suyun insan psikolojisi üzerinde yarattığı dinginlik tartışılmaz bir gerçektir. Suyun içinde hissedilen rahatlatma duygusu ve sonrasında endorfin hormonu ile birleşince psikolojinizi olumlu yönde etkiler.bebekler için yüzmenin faydaları

bebekler için yüzmenin faydaları  • Çocukların Gelişimlerinde Etkilidir

Ebeveynler çocuklarının gelişim dönemlerinde hangi spor dalına teşvik etmeleri açısından kararsızdırlar. Basketbol, futbol, voleybol, tenis seçenekleri arasında özellikle yüzme çocukların gelişimlerinde etkili rol oynamaktadır. Yüzme sporuyla ilgilenen çocukların vücut gelişimleri daha hızlı ilerlemektedir. Fiziksel gelişimlerinin yanından kişisel gelişim olarak da etkileri vardır. Yüzen çocukların güvenli, hırslı, konsantrasyon ve odaklanmaları yüksek, disiplinli ve başarılı bir birey olmalarına katkıları vardır.


  • Oksijen Alımını Artırır

Yüzme nefes egzersizleri sayesinde solunumu kuvvetlendirmeye faydası vardır. Solunumun kuvvetlenmesi sayesinde dokularda ve kandaki oksijen alımı artar. Aynı zamanda yüzme, vücuttaki tüm eklemleri ve kasları çalıştırdığı için kalbe temiz kan akışının artmasına neden olur.


yüzmenin fiziksel faydaları,
yüzmenin kaslara etkisi,
yüzmenin vücut gelişimine faydaları,
yüzmenin yan etkileri,
yüzmenin faydaları ekşi,
yüzmenin zararları,

  • Moda & Magazin
  • 30 Aralık 2017 tarihinde eklendi.
  • Yüzmenin Vücuda Etkileri Nelerdir? / Yüzmenin Kaslar üzerinde Etkileri için yorumlar kapalı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

error: Çok Ayıp İndirmek Yok Lütfen Satın Al !!